Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Romans Historyczny. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Romans Historyczny. Pokaż wszystkie posty

środa, 15 kwietnia 2020

Magdalena Wala - Rozalia

Magdalena Wala - Rozalia
Recenzja książki Rozalia - Magdaleny Wala
Magdalena Wala - Rozalia


Magdalena Wala
Tytuł oryginalny: Rozalia
Cykl: Damy i Buntowniczki (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: powieść historyczna, romans, literatura piękna
Ilość stron: 372
Oprawa: Miękka 
Cena okładkowa: 34,90 zł. (aktualnie dostępna za 9,95 zł. na stronie oczytani.pl )

"Gdybym miał sto żyć, wszystkie bym ofiarował mojej Ojczyźnie."
Rozalia to siedemnastoletnia córka państwa Pawłowskich.
Dziewczyna pewnego dnia przypadkiem podsłuchuje rozmowę ojca, z której dowiaduje się, o jego planach wydania jej za mąż.
W XIX wieku nie było w tym nic dziwnego, bo takie panowały zwyczaje.
Jednak Rozalia nie miała zamiaru ślubować obleśnemu Moskalowi Wrońskiemu.

W tajemnicy przed ojcem dziewczyna ucieka z rodzinnego domu.
Trafia do majątku w Czarnowcu, gdzie zostaje damą do towarzystwa sympatycznej panny Julianny.

Pewnej nocy Rozalia dostrzega w ciemnościach niepokojące, poruszające się światło.
Kiedy indziej ktoś nocą chodzi po ogrodzie. 
W Czarnowcu dzieją się rzeczy dziwne.

Jaką tajemnicę skrywają mury tego domu?
Jaki los czeka Rozalię?
Co kryje się za przerażającymi legendami?

  "Gdybym ja była słoneczkiem na niebie,
Nie świeciłabym jak tylko dla ciebie.
Ani na wody, ani na lasy,
Ale przez wszystkie czasy,
Pod twem okienkiem, i tylko dla ciebie
Gdybym w słoneczko mogła zmienić siebie."
Słowa Stefan Witwicki, muzyka Fryderyk Chopin (posłuchaj)


   "Rozalia" to powieść, która zachwyciła mnie pod każdym względem. Piękna okładka, wspaniały styl, ciekawe słownictwo i świetna fabuła sprawiły, że nie mogłam się od niej oderwać. Z powieści dowiadujemy się w co kiedyś wierzono, czego bali się ówcześni ludzie, czym się zajmowali i jakie mieli zwyczaje. Autorka opisała również trudy życia codziennego jakie panowały w XIX wieku. Nie zabrakło opisów modnych kiedyś strojów, oraz trudów i wyrzeczeń związanych z ich noszeniem. Magdalena Wala wplata w swą powieść muzykę, taniec, literaturę, a nawet zwyczaje żywieniowe! Całość doprawiona jest subtelnym romansem, który w zasadzie do samego końca owiany jest nutką tajemnicy.

Główna bohaterka, czyli tytułowa "Rozalia" to młoda osoba, a młodość rządzi się swoimi prawami.
Jest inteligentna, dobrze wychowana i bardzo sympatyczna ale jest również odważną buntowniczką.
Każda pojawiająca się w powieści postać jest wyjątkowa na swój sposób i w większości są to pozytywni bohaterowie z którymi można się zaprzyjaźnić. Ja tak bardzo polubiłam tytułową Rozalię, że z chęcią przeczytałabym ciąg dalszy jej losów, gdyby tylko pojawiła się taka możliwość.

Mogłabym ją czytać bez końca. Gdy doszłam do ostatniej strony czułam żal, że to już koniec tej pięknej historii. 

Moja ocena to: 10/10





piątek, 3 kwietnia 2020

Szansa - Kristin Hannah

Szansa - Kristin Hannah
Kristin Hannah Szansa
Szansa - Kristin Hannah 

Zdarza się Wam sięgać czasem po stare książki?
Czy wolicie czytać nowości?

Dziś przybywam do Was własnie z taką "staruszką", którą czytała bardzo dawno temu.
" Szansa" - Kristin Hannah
Pierwsze wydanie: grudzień 1993
Gatunek : Romans, Romans Historyczny, Fikcja historyczna

Z tego co widziałam to ciężko już jest ją kupić, ale już na pierwszej stronie w wyszukiwarce znajdziecie ją do pobrania w formacie pdf.
______

Wyobraźcie sobie, że dostajecie możliwość wybrania sobie nowego życia.
Wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk w pilocie, żeby wszystko się zmieniło.
Taką szansę po śmierci dostała Tessa, która zginęła w wypadku, a której życia niestety nie można było nazwać szczęśliwym.
Żeby jednak dostać drugą szansę Tessa musi wybrać sobie partnera, z którym miałaby to nowe życie zbudować.
Astronauta, biznesmen, aktor, farmer... Do wyboru, do koloru! Jednak Tessa wybiera mężczyznę o smutnym spojrzeniu i w taki oto sposób cofa się w czasie i budzi się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, w ciele kobiety, która miała umrzeć podczas porodu.

Największym problemem nie będzie dla Tessy dostosowanie się do życia w dawnych czasach bez nowoczesnych udogodnień .
Okazuje się, że rodzina do której trafiła zmaga się z ogromnymi problemami. Surowa atmosfera, strach, dystans i pogarda, to jedyne co można było poczuć w domu, w którym się znalazła.

Jak Tessa odnajdzie się w nowym życiu?
Czy odkryje co wydarzyło się w tej rodzinie i kto ich tak bardzo skrzywdził?
Czy uda jej się naprawić panującą w domu atmosferę?
_________________

Kristin Hannah nie muszę Wam przedstawiać.
Autorka cieszy się świetną opinią, a książki przez nią pisane są bardzo wysoko oceniane. " Szansa" to o ile mi wiadomo jedna z pierwszych książek jakie wydała Kristin. Dlatego ktoś, kto czytał jej najnowsze powieści zapewne zauważy pewne braki i niedociągnięcia w tej książce.
Mi osobiście te braki nie przeszkadzały bo sam pomysł oraz połączenie romansu, fikcji i historii zasługują na uznanie.
Książka wciąga od pierwszej strony, a odkrywane powoli tajemnice sprawiają, że ciężko się od niej oderwać.
_______________

Kto czytał?
Copyright © Aniczytywani , Blogger